عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۴۳۱
نظرپور،مدیرعامل شركت آبفا شیراز

خطوط لوله فرسوده یک چهارم آب شیراز را هدر می دهد

محمد رضا طاهری- نیم نگاه
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز معتقد است که خط دوم آبرسانی شیراز تا پایان سال ۹۶ به بهره برداری می رسد. الله بخش نظر پور می گوید که خط دوم آب رسانی شیراز از سد درود زن به طول ۷۸ کیلومتر با عبور از تونلی به طول چهار کیلومتر، در هر ثانیه سه متر مکعب آب را به شیراز منتقل می کند و حدود ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. به گفته وی همزمان با ایام‌الله دهه مبارك فجر، سه پروژه عمرانی به ارزش ۴۵۲ میلیارد ریال آماده بهره‌برداری شده است. او معتقد است که سه پروژه اصلاح و توسعه شبكه آب به حجم ۱۰۰ كیلومتر و توسعه شبكه فاضلاب به حجم ۹۰ كیلومتر و مخزن ۳ هزار متر مكعبی ذخیره آب، آماده بهره‌برداری شده است. وی ادعا دارد که با اجرای این طرح‌ها امكان واگذاری ۲۰ هزار انشعاب فاضلاب و ۱۸ هزار انشعاب آب فراهم شده است. نظر پور به زمان اجرایی پروژه تصفیه‌خانه شرق شهر صدرا اشاره کرد و افزود: این پروژه نیازمند ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار بود كه تأمین شده است و اكنون در مرحله انتخاب پیمانكار قرار دارد، در تلاشیم تا این پروژه را تا پایان سال بهره برداری کنیم.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شیراز با اشاره به اینکه حفر و تجهیز ۸ چاه جدید آب در شیراز یكی از برنامه‌های آتی این شركت است، ادامه داد: اجرای ۱۲۰ كیلومتر طرح شبكه فاضلاب و اصلاح و توسعه ۱۱۰ كیلومتر شبكه آب به همراه ساخت ۳۸ هزار مترمكعب مخزن ذخیره آب نیز در دستور كار قرار دارد. به گفته وی اجرای رینگ مخازن شرق و جنوب شیراز به طول ۳۴ كیلومتر به‌عنوان یكی از برنامه‌های عمرانی شركت آبفا شیراز، است که تاكنون ۷۲ كیلومتر از این شبكه اجرا شده است كه با تكمیل آن امكان واگذاری ۲۰ هزار فقره انشعاب آب و ۲۵ هزار انشعاب فاضلاب فراهم خواهد شد. او اعتقاد دارد که كیفیت آب شرب شیراز مطابق استانداردهای تعیین شده سازمان بهداشت جهانی است و شهروندان برای استفاده از این آب هیچ نگرانی نداشته باشند. كنترل كیفی توسط دانشگاه علوم پزشكی و آزمایشگاه جامع آب شركت آبفا شیراز به شكل مستمر انجام می‌شود.  نظرپور از افزایش ۱۲ درصدی اعتبارات برای سال ۹۵ خبر داد و افزود که  تاكنون بین ۳۰ تا ۵۰ درصد اعتبارات مصوب عمرانی بخش‌های آب و فاضلاب اختصاص داده شده است، امیدواریم باقیمانده این اعتبارات تا پایان سال مالی، تأمین و جذب شود. به گفته وی سالانه ۱۳۰ میلیون مترمكعب آب شرب بهداشتی تولید می‌شود و ۱۰۰ میلیون مترمكعب آن به مصرف می‌رسد.  نظر پور رفع مشكلات تأمین نقدینگی را نقطه عطفی در جهت اجرای طرح‌های توسعه و اصلاح و بهینه‌سازی شبكه‌های آب و فاضلاب و احداث تصفیه‌خانه‌های جدید دانست و ادامه داد: با توجه به اینكه برجام به سرانجام رسید، امیدوار هستیم كه امكان تأمین منابع بانكی و اجرای فاینانس برای توسعه شبكه فاضلاب شهری ایجاد شود. به گفته او هم‌اینك ۱۰۰ درصد جمعیت شهری در شیراز از نعمت آب آشامیدنی بهداشتی بهره‌مند هستند و بالغ بر ۵۵ درصد از كل جمعیت شهری به شبكه فاضلاب شهری متصل شده است.
 وی از فعالیت مجدد پروژه احداث تصفیه‌خانه شماره ۲ شیراز خبر داد و افزود: این پروژه به‌مدت ۲ سال و به‌دلیل تحریم متوقف شده بود و اكنون شاهد حضور مجدد پیمانكار اتریشی طرح و تداوم كار هستیم و امیدواریم طی یكسال آینده خط آب و طی دوسال آینده خط لجن تصفیه‌خانه تكمیل شود.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شیراز با اشاره معتقد است که حدود ۶۳۰ كیلومتر از ۳۳۰۰ كیلومتر شبكه آب، دچار فرسودگی است که این امر موجب هدرروی حدود ۲۵ درصد از كل آب شرب در شیراز می‌شود. وی اصلاح این میزان از شبكه فرسوده را در گرو تامین اعتبارات سنگین و طولانی مدت دانست و گفت:  سالانه حدود ۱۰۰ كیلومتر از این شبكه اصلاح می‌شود كه كافی نیست. البته جلسات زیادی خصوصاً پس از برجام با شركت‌های خارجی از ژاپن، كره و كانادا برگزار كرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم با استفاده از ظرفیت‌ فاینانس و با حضور بخش خصوصی این اقدام را اجرایی كنیم.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۴/۱۱/۱۳ -  شماره 5213
جستجو
جستجو
بالای صفحه